חזרה לדף הבית
עברית  |  English  
 
 
     
 
 
עמוד הביתמסחר וסליקהסליקהמסלקת הבורסהשירותים לחברות הדואליות
גירסה להדפסה    
  כניסה לתיק האישי  
 
  שירותים לחברות הדואליות

בעקבות חוק הרישום הכפול עלה מספר החברות הנסחרות במקביל גם בארה"ב וגם בישראל ליותר מ-40. המסלקה מקלה על המשקיעים, הישראליים והזרים, בביצוע עסקאות בישראל ובארה"ב, ומאפשרת לחברות הדואליות לבצע תשלומי דיבידנד ואחרים למשקיעים בחו"ל.

 

בעבר, העברת ניירות ערך מישראל לארה"ב ולהיפך היתה מתבצעת, על ידי העברת תעודות מניה "פיזיות". תהליך זה היה מסורבל ויקר ונמשך כשבועיים. ביצוע קנייה בבורסה אחת ומכירת המניות בבורסה אחרת הותיר את הלקוחות ביתרת חסר (שורט) עד הגעת המניות. בנוסף, הטיל הנושא עומס רב על מזכירות החברה שנאלצה לנהל באופן יומי שני ספרי בעלי מניות.

 

בספטמבר 2001 התקבלה מסלקת הבורסה כחברה ב-DTCC בארה"ב, מסלקת ניירות הערך הגדולה בעולם. חשבון המסלקה ב-DTCC משמש לצורך העברת ניירות ערך דואליים בין ישראל לארה"ב, וכן לצורך תשלומים של חברות דואליות בחו"ל.

 

העברת מניות דואליות באמצעות החשבון ב-DTCC מאפשר העברת המניות ברישומים ממוחשבים באופן זול, מהיר ויעיל. שירות זה מקטין את סיכון המסלקה ומשפר את דירוגה בחו"ל, מצמצם את יתרות המכירות בחסר וכן מסיר עומס ממזכירות החברה הדואלית.

 

חשבון המסלקה ב-DTCC מוגדר על פי צו האוצר כ"חברה לרישומים" ולכן הלקוח אדיש בין מניותיו המוחזקות בחברה לרישומים בישראל לבין מניותיו המוחזקות בארה"ב. באמצעות החשבון נסלקים ניירות ערך ישראליים וזרים.

 

השירותים אינם ניתנים לניירות ערך דואליים הנסחרים בארצות הברית כ-ADR (American Depository Receipt).

קישורים נוספים
חוקי העזר של המסלקה
יתרות ני"ע ב-DTCC
DTCC
פעולות