חזרה לדף הבית
עברית  |  English  
 
 
     
 
 
עמוד הביתמסחר וסליקהIT בקליק
גירסה להדפסה    
  כניסה לתיק האישי  
 
  IT בקליק

בשנות התשעים, עם השקת המסחר האלקטרוני, ביצעה הבורסה קפיצת מדרגה טכנולוגית לארגון הניצב בשורה אחת עם הבורסות המובילות בעולם. המהפכה הממוחשבת בשיטות המסחר הובילה לשיפור יעילות המסחר והגינותו. שרותי הטכנולוגיה המתקדמים מאפשרים הנפקת סוגים שונים של ניירות ערך, ביצוע מסחר מודרני בהם ולסליקתם. זאת, במקביל להפצת נתוני המסחר בזמן אמת. ההקמה והתחזוקה של מערכות אלו הפכו את הבורסה לגוף הדומה יותר לחברת היי-טק.

מערכת המסחר הממוחשבת "רצף" הושקה בשנה 1997. כל ניירות הערך והנגזרים הועברו למסחר ברצף עד אוקטובר 1999 המועד בו נסגרה זירת המסחר האחרונה.

הגידול הרב בהיקפי המסחר והסליקה בשנים האחרונות חייב את הבורסה להיערך לעמידה בעומסים חסרי תקדים. במסגרת זו שודרגו שרתי המסחר, המחשב המרכזי, המשרת את פעולות המשרד האחורי (back office), וגם רשתות התקשורת. במקביל נמשך שדרוג מערכות הגיבוי השונות בבניין הבורסה ובאתר הגיבוי.

המהפכה הטכנולוגית של הבורסה

מהפכת המחשוב של הבורסה התפתחה בשלבים, בשלב הראשון נרכשו מחשבי IBM והוקמה מערכת תקשורת משוכללת מול חברי הבורסה דרכה הם מעבירים פקודות לבורסה ומקבלים את תוצאות המסחר. במקביל החל פיתוח מערכות Back Office, רישום ניירות ערך למסחר, מאגר מידע מרכזי של נתוני ניירות הערך ומערכת סליקה מודרנית.

בשלב השני של שיפור מערכות המסחר בוצע מעבר למסחר בשיטות חדשות – "מרץ" ו"משתנים". שיטת "מרץ" הינה מסחר רב צדדי, שהתנהל באופן "חצי" ממוחשב. הכרוז  ויתר על גיליונות המסחר לטובת מסך מחשב עליו התעדכנו השערים בהתאם להתקדמות המסחר. בעקבות הצלחת שיטת "מרץ" הוחלט להעביר את המסחר בכל ניירות הערך לשיטה רב צדדית ממוחשבת. בשנת 1991 פותחה והועברה לפעילות מלאה מערכת הכר"מ (כרוז ממוחשב). המסחר הרב צדדי עבר למחשוב מלא ללא שימוש בזירת המסחר.

השלב השלישי כלל מעבר למסחר אלקטרוני - ממוחשב במלואו, רציף וסימולטני, כמקובל בבורסות המתקדמות בעולם. בין השנים 1997-1999 הועברו כל ניירות הערך  למסחר במערכת "רצף". מערכת זו אפשרה, לראשונה, חיבור למחשבי המסחר של הבורסה באמצעות המחשב המרכזי של כל חבר בורסה. כך, שהפקודות נשלחות ישירות מהסניפים של חבר הבורסה אל מחשב המסחר בבורסה. עד הפעלת מערכת "רצף" עמד נפח המסחר על מחזור יומי במניות של כ-240 מליון שקלים. בעקבות הפעלתה נשברה "תקרת הזכוכית" שהייתה קיימת בשיטת המסחר הטרום אלקטרונית, ועד כה השיא במחזור מסחר יומי כולל הגיע לכ-20.3 מיליארד ₪.

המהפכה הממוחשבת בשיטות המסחר הובילה לשיפור יעילות המסחר והגינותו. המסחר הממוחשב הוא אנונימי ונתוני המסחר מגיעים לכל מבקש. מסחר יעיל מאפשר את הגדלת נפחי המסחר, מספר החברות הנסחרות והשקת מכשירים חדשים.

שרידות וגיבוי

מאמצים רבים הושקעו בתכנונה ובהקמתה של מערכת "רצף" על מנת להבטיח שתהיה זמינה תמיד עבור חברי הבורסה לשם העברת פקודות ללקוחותיהם במהירות וביעילות, ושתספק שירות ללא הפרעות ותקלות. זאת, במסגרת מהלך רחב ומתמשך לשדרוג השרידות של מערכות המחשב והתקשורת (Continuity Plan Business).

הבורסה הקימה מערך גיבוי משוכלל למערכות המחשוב, התקשורת והחשמל של מערכת רצף. המערך כולל, בין היתר, מתקן "גיבוי חם" מרכזי הממוקם באתר מרוחק מתל-אביב, בו ניתן לנהל מסחר וסליקה במידה שלא ניתן לבצעם בבנין הבורסה.

הבורסה, השלימה בשנים האחרונות הקמת רשת תקשורת אלחוטית, הראשונה מסוגה בישראל, המקשרת את הבורסה עם הבנקים והברוקרים, חברי הבורסה. מטרת הרשת, היא להחליף את התקשורת הקווית עם חברי הבורסה, במקרה של תקלה או השבתה.

קישורים נוספים
מערכת "רצף"
מסלקות הבורסה
חברי הבורסה
היסטוריה
פעולות